Niedobory magnezu po nawożeniu - z czego mogą wynikać?
Gleby w Polsce są generalnie dość ubogie w magnez. Świadomi tego rolnicy nawożą je preparatami zawierającymi ten cenny pierwiastek, czasami poprzedzając czynność, badaniem próbki ziemi. Niestety, nieraz okazuje się, że rośliny mimo wszystko zdradzają objawy niedoboru magnezu. Jaka może być tego przyczyna?
Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do przeprowadzenia przez rośliny ważnych procesów życiowych, m.in. fotosyntezy. Ma także wpływ na syntezę węglowodanów, białek i tłuszczu oraz przyswajanie i wykorzystanie innych pierwiastków takich jak azot, potas czy fosfor. Niedobór magnezu jest groźny szczególnie dla młodych roślin, które mają słaby system korzeniowy oraz dla zbóż, roślin kapustnych, bobowatych, okopowych i wielu popularnych warzyw. Pierwsze symptomy braku tego pierwiastka objawiają się m.in. żółtymi lub czarnymi plamami na liściach, chlorozami międzynaczyniowymi, tzw. pasiastością liści, a nawet nekrozami. Na dalszych etapach pojawiają się zaburzenia wzrostu, podatność na choroby oraz wyraźne zmniejszenie plonu.
Wpływ pH i nawodnienia gleby
Częstą przyczyną niedoborów magnezu u roślin jest niedostateczne nawodnienie ziemi. Przedłużające się susze nie pozwalają na pobieranie minerałów z gleby, nawet jeśli jest ona w nie zasobna. Z kolei nadmierne opady atmosferyczne mogą powodować szybkie wymywanie magnezu z gleb lekkich i bardzo lekkich. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym pobieranie magnezu jest niskie pH. Nie można wyeliminować wszystkich negatywnych czynników środowiskowych, można jednak przeciwdziałać im poprzez właściwe nawożenie ziemi. Najczęściej stosuje się wapno nawozowe z magnezem.
Jak należy dostarczać magnez roślinom?
W praktyce rozróżnia się 5 klas ziem w zależności od zasobności w magnez, co daje podstawę do oszacowania potrzeby nawożenia preparatami z magnezem. Do uzupełnienia niedoboru magnezu można stosować nawozy naturalne, organiczne i mineralne. W niektórych przypadkach zalecane jest również dokarmianie dolistne, które szybko uzupełnia niedobory.