Dlaczego wapnowanie gleby jest tak istotne?
Większość gleb w Polsce to gleby kwaśne i bardzo kwaśne. Jest to poważny problem dla wielu rolników i ogrodników. Jakie znaczenie dla upraw ma odczyn gleby i jak najskuteczniej poprawić jakość gleby, dowiesz się z naszego krótkiego tekstu.
W glebach kwaśnych obserwuje się niski poziom próchnicy, przez co zanika struktura gruzełkowata potrzebna do utrzymania wilgoci niezbędnej roślinom do życia. Dodatkowo kwaśna gleba utrudnia roślinom pobieranie ważnych mikroelementów takich jak siarka, magnez czy wapń. Ich wzrost jest ograniczony, a kondycja słaba. Są przez to bardziej narażone na choroby i działanie szkodników. Namnażające się patogeny w kwaśnych glebach powodują powstanie dużej ilości dwutlenku węgla, amoniaku i siarkowodoru, przez co pH jeszcze bardziej się obniża. W glebach kwaśnych i bardzo kwaśnych zachodzi podwyższone pobieranie przez rośliny metali ciężkich takich jak kadm czy ołów.
Jak sprawdzić, czy gleba jest kwaśna?
Prawidłowe pH gleby to minimum 6. Przy niższych wartościach pH pojawiają się często charakterystyczne chwasty kwasolubne i rośliny wskaźnikowe (na przykład fiołek, koniczyna polna lub szczaw polny), a na liściach uprawianych roślin oznaki typowe dla niedoboru mikroelementów. Najlepszym jednak sposobem zbadania jakości ziemi jest oddanie próbki do analizy. Badania wskażą nie tylko pH, ale także zawartość poszczególnych pierwiastków. Dzięki temu można będzie dobrać najlepszy preparat do zmiany pH, na przykład wapno nawozowe z magnezem, jeśli badania wykażą niski poziom magnezu.
Korzyści płynące z wapnowania gleby
Wapnowanie gleby jest najskuteczniejszym i najszybszym sposobem poprawy jakości gleby. Dzięki niemu powstają nowe, słabiej rozpuszczalne w wodzie związki, dzięki czemu składniki odżywcze nie ulegają wymywaniu w głąb profilu. Wapnowanie powoduje zwiększenie zawartości próchnicy i zmianę struktury ziemi na gruzełkowatą, dzięki czemu jest ona odpowiednio nawodniona. Podwyższenie pH powoduje też ograniczenie rozwoju szkodliwych bakterii i grzybów.